Trenutno se nalazite na strani: Vesti Sport Košarka EL: Partizan ubedljivo do 4. pobede

EL: Partizan ubedljivo do 4. pobede

Košarkaši Partizana NIS pobedili su Žalgiris kod kuće sa 78:67 u 13. kolu F grupe Top 16 faze Evrolige.

Crno-beli su ubedljivom igrom obradovali više od 12 hiljada navijača u Kombank areni u poslednjem ovogodišnjem evroligaškom meču u Beogradu, pa su došli do 90. pobede u elitnom takmičenju u svojoj istoriji.

Partizan sada ima skor 4-9, dok Žalgiris ostaje na jednom trijumfu, upravo nad crno-belima.

Partizan je fantastično počeo meč – predvoden Lovernjom i Tepićem domaći tim brzo je poveo sa 13:0, a posle osam minuta igre i trojke Bertansa bilo je 21:4.

Već tada meč je praktično rešen, a trener Duško Vujošević do poluvremena je ubacio sve igrače na teren, sa izuzetkom Ðoka Šalića, a i on je dobio šansu u završnici duela.

Žalgiris je u dva navrata uspeo da se spusti na osam poena zaostatka, krajem druge krajem treće četvrtine, ali je Partizan predvođen Tepićem definitivno prelomio meč početkom poslednje deonice (70:53).

Najbolji kod crno-belih bio je Davis Bertans sa 17 poena (7-18 iz igre) i 10 skokova, što mu je bio prvi dabl-dabl u karijeri (prethodni rekord u EL bio mu je šest skokova). Sjajan je bio Milenko Tepić sa 14 poena (6-9 iz igre) i 4 asistencije, dok je Žofre Lovernj imao 11 poena i 3 skoka.

Dvocifren je bio i Nikola Milutinov sa 10 poena, a interesantna je statistika Bogdana Bogdanovića – dao je samo 2 poena (1-6 iz igre), uz 5 skokova i po 4 asistencije i ukradene lopte za ukupni indeks jedan. Ipak, u periodu u kojem je Bogdanović bio na parketu Partizan je imao +24 (sledeći najveći je Bertans sa +15).

Za Žalgiris je Gudaitis imao 13 poena i 7 skokova, dok su Jankunas i Pocijus postigli po 11 poena.

Tok meča:

Partizan je izvanredno počeo meč – Lovernj je ubacio četiri poena, Bogdanović i Tepić pogodili su po šut, pa su gosti tražili tajm aut posle dva minuta igre (8:0). To nije mnogo pomoglo, Tepić je ponovo pogodio, pa Musli uz faul za 13:0, a tek se onda Žalgiris upisao na semafor.

Partizan je igrao brzo i lepršavo, Bertans je ubacio dve trojke ’bez koske’, pa su crno-beli imali 17 poena viška posle samo pet minuta igre (21:4). Ulaskom Jasikevicusa Žalgiris je donekle povezao redove, razigrao se i Jankunas, pa je na kraju prve deonice bilo 24:13.

U drugoj deonici malo je opao ritam, ali Partizan je sada lakše dolazio do poena iz reketa – pogodili su Milutinov, Lovernj i Gagić, pa su crno-beli ponovo stvorili petnaestak poena prednosti.

Već sredinom druge četvrtine svi osim Šalića dobili su šansu, a Partizan je zonskom odbranom uspeo da poremeti napad Žalgirisa. Ipak, i gosti su zaigrali čvršce u odbrani, a posle poena uz faul Gudaitisa prvi put u nešto dužem periodu smanjili su zaostatak na jednu cifru – 38:31.

To je trgnulo Partizan – pogodio je Gagić posle ofanzivnog skoka, a zatim je i Bertans zakucao u kontri. Međutim, Dentmon je ubacio trojku, pa se na poluvreme otišlo sa prednošcu Partizana 42:34.

Na startu drugog poluvremena Partizan je povratio agresivnost u odbrani koju je imao na početku meča, a to se odmah reflektovalo na semaforu. Za šest minuta treće četvrtine Žalgiris je ubacio svega pet poena, a na drugoj strani razigrao se Pavlović i crno-beli su vodili 52:39.

Posle tehničke greške Pavloviću (koji je time završio i meč), Žalgiris je ponovo prišao na -8 najviše zahvaljujući Pocijusu. Ipak, Tepić i Bertans nisu dozvolili da se gosti opasno približe, pa je pred poslednji dvominutni odmor bilo 60:49 za Partizan.

Početkom poslednje deonice Partizan je zahvaljujući tandem Tepić-Lovernj napravio seriju 10-4 i poveo je sa 70:53, čime je meč odlučen. Do kraja smo gledali opuštenu igru na obe strane, a crno-beli su lagano priveli meč kraju i upisali četvrtu evroligašku pobedu u Top 16 fazi.