Trenutno se nalazite na strani: Vesti Sport Fudbal Kostarika je pobednik, Holandija je u polufinalu!

Kostarika je pobednik, Holandija je u polufinalu!

Reprezentacija Holandije plasirala se u polufinale Svetskog prvenstva u Brazilu posle boljeg izvođenja penala u duelu sa Kostarikom. "Tikosi" su odigrali utakmicu života i tako kupili svet bez obzira na to što nisu uspeli da dosanjaju svoj san.

Fudbalska drama u poslednjem četvrtfinalu SP u Brazilu završena je pobedom Holandije koja je tek posle boljeg izvođenja penala, rezultatom 4:3, eliminisala hrabru Kostariku i plasirala se u polufinale! Uprkos neefikasnosti, fudbalska publika širom planete u susretu Holandije i Kostarike videla je vrhunski meč pun sjajnih poteza, a posebno je darežljiv bio golman Kejlor Navas.

Neverovatni čuvar mreže "autsajdera" Kejlor Navas najzaslužniji je što nakon prvih 45 minuta u mreži 'Tikosa' nije završio neki od pokušaja 'Lala'.Upravo je u prvom poluvremenu Holandija najviše pretila, i to preko Robina van Persija i Veslija Snajdera, ali je Navas po pravilu bivao na pravom mestu i uspevao da interveniše.

Drugih 45 minuta donelo je pravu rovovsku borbu uz malo šansi na obe strane, Holandija je bila konkretnija, dok su Kostarikanci pretili iz kontranapada. Završnica susreta u potpunosti je pripala izabranicima Luja Van Gala ali je ponovo Kejlor Navas uspevao da otkloni opasnost kada je bilo "gusto" baš kao što je to učinio u 83. minutu.

Taj momenat doneo je sjajnu priliku za Holandiju, kada je Snajder iz slobodnog udarca iskosa sa leve strane pogodio stativu, a nedugo zatim i Persi je zapretio, ali je Navas bio siguran. Nadoknada vremena donela je neviđenu gužvu ispred gola Kostarike, a loptu je sa gol linije izbacio Jeljcin Teheda, a ona je zatim pogodila prečku, pa su krajnjim naporima 'Tikosi' sačuvali svoju mrežu i meč je otišao u produžetke.

Prvi produžetak predstavljao je nastavak onoga što smo imali prilike da gledamo u samoj završnici regularnog toka susreta.Reprezentacija Holandije delovala je svežije i bila odlučnija u fazi napada a novi bljesak Kejlora Navasa usledio je u 93. minutu kada su Holanđani imali dva vezana kornera.Posle prvog izvedenog lopta je došla na glavu Arjenu Robenu koji gađa u donji desni ugao gola Kostarike ali Kejlor Navas krajnjim naporom, suprotnom rukom, sprečava da lopta uđe u gol.

Posle "reprize" Navas je napravio jednu od retkih grešaka na tekućem Mundijalu pošto je pogrešno procenio let lopte i umalo "prosuo sakupljeno mleko". Tom prilikom došlo je i do povrede golmana Levantea ali je zebnja Kostarikanaca uminula kada je Navas stao na noge nakon ukazane lekarske pomoći. Do kraja prvog produžetka Holandija je konstantno držala gol Kostarike pod opsadom ali još jednu stopostotnu priliku za postizanje gola nije dobila.

U kratkoj pauzi između dva produžetka Van Gal je iz rukava izbacio svoju poslednju kartu. Na teren je poslao Klasa Jana Huntelara koji je na teren poslat sa zadatkom da reši pitanje pobednika.Za razliku od prvog produžetka kada je Holandija nije dozvoljavala protivniku da diše, u drugom je Kostarika u više navrata stizala i do kaznenog prostora i pretila "Lalama" a najbolju priliku na utakmici "Tikosi" su propustili u 117. minutu kada je Urenja sve uradio kako treba, šutirao u dalji ugao golmana Holandije ali je ovaj krajnjim naporom nogom izblokirao udarac i sačuvao mrežu.

Baš kao i u završnici regularnog toka meča, sreća je ponovo bila saveznik Kostarikanaca u poslednjim trenucima drugog produžetka. Četiri miliona Kostarikanaca sigurno je zanemelo u 119. minutu utakmice kada je lopta došla do Snajdera a onda završila na prečki posle udarca prvotimca Galatasaraja. Kada je Luj Van Gal shvatio da će meč biti završen bez golova, izvršio je posve interesantnu izmenu. Na gol je poslao golmana Tima Krula koji je trebalo da bude adut "Lala" u penal seriji.Posle svega viđenog, odluka o poslednjem putniku u polufinale morala je da padne u penal seriji.

Holandija - Kostarika 0:0 (4:3 nakon penala)

Stadion: "Fonte Nova. Sudija: Ravsan Irmatov (Uzbekistan)

Holandija: Silesen (od 120+1 Krul), Martins Indi (od 106. Huntelar), Vlar, De Vrij, Kajt, Vajnaldum, Snajder, Blind, Roben, Van Persi, Depaj (od 76. Lens).

Kostarika: Navas, Umanja, Gonzalez, Akosta, Dijaz, Borges, Teheda, Gamboa (od 79. Miri), Bolanjos, Kembel, Ruiz.