Trenutno se nalazite na strani: Vesti Sport Fudbal Belgijanci izbacili Amerikance

Belgijanci izbacili Amerikance

Belgija – SAD 2:1 (0:0, 0:0). – U izvanrednoj utakmici, nakon sijaset propuštenih prilika na obe strane, tri pogotka u produžecima

Belgija je poslednji četvrtfinalista. Posle dvočasovne dramatične borbe i demonstracije izvanrednog fudbala „crveni đavoli” su u Salvadoru savladali SAD s 2:0 (0:0, 0:0). I osmi pobednik grupe bio je uspešniji od drugoplasiranog, ali je malo nedostajalo da bude drugačije.Igra je bila zanimljiva i veoma uzbudljiva, dinamična, s jakim tempom i sa dosta trčanja i šansi pred oba gola. Ređali su se napadi s jedne na drugu stranu. Belgijanci su delovali za nijansu opasnije, ali nisu imali dovoljno koncentracije u završnici napada, pa su mnogi njihovi pokušaji blokirani ili završeni nepreciznim dodavanjima. Amerikanci su nešto više držali loptu u svom posedu i organizovano se branili često i sa osam i devet igrača, dok su napadali sa petoricom ili šestoricom.

Isticao je 40. sekund kada se dogodilo prvo uzbuđenje. De Brujne je presekao dodavanje Gonzalesa i izvanredno poslužio Oriđija, koji je utrčao i iskosa s desne strane šutirao, a Hauard desnom nogom izbio loptu u korner.U 16. minutu utakmica je na kratko bila prekinuta, pošto je u teren utrčao jedan „navijač”. Kameron je imao šansu u 20, ali posle udarca sa ugla, koji je izveo Zusi, ali je slabo zahvatio loptu glavom. Već u narednom napadu „jenkija” nakon duplog pasa sa Bredlijem u izglednoj prilici našao se kapiten Dempsi, međutim, nije imao snage da uputi oštriji udarac, pa je Kurtoa lako uhvatio loptu.

Uzvratio je Aldervajreld volejom sa distance, ali se ponovo istakao Hauard. Odmah zatim Vertongen je oduzeo loptu i prosledio je De Brujnu, a ovaj sebično tukao pored gola. Ponovo je zapretio Vertongen izvanrednim ubacivanjem s leve strane ka Felainiju, ali je Bizli bio na pravom mestu i spasao svoju mrežu. Ni Azar nije savladao Hauarda u 29. minutu.U 32.Klinsman je morao da izvrši prvu izmenu, pošto je Džonson povredio zadnju ložu, pa je ustupio mesto prodornom Jedlinu. Zusi je ponovo odlično izveo korner, a Dempsi pored uspavanog Kompanija prihvatio loptu na grudi i odložio je Džonsu. Usledio je udarac sa oko 20 metara za malo pored gola. I u 41.

Džons nije najbolje zahvatio loptu posle akcije brzonogog Jedlina. Ni nova kontra „crvenih đavola” u 45. minutu nije urodila plodom. Oriđi je dodao De Brujnu, ovaj lepo šutirao iz prve sa oko 20 metara, a Hauard još jednom bio na pravom mestu.U istom tempu nastavljeno je i u drugom delu, s tim da su Belgijanci dodali gas i pojačali ritam. Izvio se Hauard i rukom maestralno prebacio loptu u korner u 48. minutu, posle ubacivanja De Brujna i šuta glavom Mertensa.

Verongen je i 55. odlično zavrnuo s leve strane, ali su loptu promašili po dvojica igrača obe reprezentacije, a Oriđiju je čak prošla kroz noge. Mnogo sreće imali su Amerikanci u 56. minutu. Idealno je centrirao Aldervajreld, a Oriđi šutirao glavom i pogodio prečku. Već u narednom ataku Vertongen je snažno tukao, a Hauard odbranio, da bi u nastavku ponovo levi bek Belgije raspalio po lopti, ali nije bio precizan.

Malo je nedostajalo da „jenkiji” kazne ove promašaje, međutim, šut Zusija je blokiran. Oriđi je na drugoj strani uposlio Mertensa, a ovaj iz blizine probao lukavo petom i za malo promašio cilj. Lako je Hauard zaustavio šut Vertongena s distance, dok Vitsel nije bio precizan u 69. Dempsi nije ozbiljnije ugrozio Kurtou, a zatim je na suprotnoj strani terena Miraljas sjajno prevario nekoliko igrača, lopta je došla do Oriđija, ali je Hauard ponovo izašao kao pobednik iz njihovog međusobnog duela. Opet je Dempsi probao sa distance u 74, a Kurtoa bio siguran.

Čudesno je intervenisao Hauard u 76. minutu, posle sjajne kombinacije „crvenih đavola” i šuta Miraljasa, kao i u 80. kada je tukao Azar, dok je Gonzales blokirao udarac Van Bujtena u 83, a u narednom Hauard još jednom sprečio Oriđija da se raduje, a Azar je u 88. pogodio spoljni deo mreže.I Kompani je pokušao u 89, ali je Hauard opet bio fantastičan. Kolosalnu priliku prokockao je Vondolovski u poslednjim trenucima, kada mu je Džons glavom sjajno asistirao, a ovaj poslao loptu nebu pod oblake, pa je i peti put na ovom Mundijalu moralo da se igra dodatnih 30 minuta.

Džons je u 92. sa peterca šutirao glavom preko gola, a na drugoj strani usledila je kazna. Lukaku je protutnjao po desnoj strani pored Beslera i ubacio, Gonzales je kratko odbio loptu, ali samo do De Brujna, koji se namestio i pogodio donji desni ugao – 1:0. Vertongen je bio i spor i sebičan, a Hauard bolji od Lukakua u 97. i 101, pa Miraljasa u 103.

Ipak, u 105. bio je ponovo nemoćan. Azar je dao De Brujnu, ovaj sačekao i ubacio Lukakuu, kojem nije bilo teško da savlada Hauarda – 2:0. Kada su svi pomislili da je gotovo, Grin je sjajnim pogotkom u 107. nakon dodavanja Bredlija vratio „jenkijima” nadu – 2:1. Zaledila su se srca Belgijanca, kada je Džons poslao loptu tik pored leve stative u 108, a Hauard je opet nadmudrio Lukakua u 110. Izvanrednu kombinaciju izveli su Amerikanci u 114. minutu, ali je Kurtoa odbranio šut Dempsiju.

Stadion: Arena Fonte Nova. Gledalaca: 51.227. Sudija: Hajmudi (Alžir). Strelci: 1:0 De Brujne (93), 2:0 Lukaku (105), 2:1 Grin (107). Žuti kartoni: Kompani (Belgija), Kameron (SAD). Nadoknada vremena: prvi deo: 3 minuta, drugi: 3, treći: 2, četvrti: 1.

BELGIJA: Kurtoa, Aldervajreld, Van Bujten, Kompani, Vertongen, Vitsel, Felaini, De Brujne, Mertens (od 60. Miraljas), Azar (od 111. Šadli), Oriđi (od 91. Lukaku). Selektor: Vilmots.

SAD: Hauard, Kameron, Gonzales, Besler, Bizli, Džons, Zusi (od 72. Vondolovski), Bredli, Džonson (os 32. Jedlin), Bedoja (od 105+2 Grin), Dempsi. Selektor: Klinsman.

Izvor:Politika