Trenutno se nalazite na strani: Vesti Sport Fudbal Drama i grčka tragedija: Kostarika penalima nastavila bajku za četvrtfinale!

Drama i grčka tragedija: Kostarika penalima nastavila bajku za četvrtfinale!

Malo je onih koju su mogli da zamisle kako će fudbaleri Kostarike "preživeti" grupu smrti na Mundijalu, a oni su kroz dramu uspeli da nastave svoju bajku. Imali su vođstvo u osmini finala Mundijala sve do sudijske nadoknade kada je Grčka pobegla sa ivice ambisa i izjednačila na 1:1 (0:0) za produžetke, da bi penal rulet stao na polje Kostarike - 5:3.

Simpatičnoj družini Kostarike niko nije davao šanse, a onda su osvojili planetu prvim mestom u grupi D i pobedama na Urugvajem (3:1) i Italijom (1:0), a remijem sa Engleskom (0:0). Primili su samo jedan pogodak u ta tri meča, i to iz penala, a rešenje iz igre za granitni odbrambeni bedem pronašli su neubedljivi Grci, koji su pali posle velike drame i penala.

"Heleni" su u grupnoj prikazali najlošiji fudbal u Brazilu, ali su se provukli do osmine finala i onda do dodatnih 30 minuta u šahovskom nadmudrivanju za četvrtfinale. Igrali su u svom prepoznatljivom stilu, bez zaletanja, čekali su svoju šansu strpljivo, kao da do ujutru mogu tako i da ništa ne može da ih poremeti, a šutirali su toliko loše da je lopta posle udarca Samarisa završila u autu.

Takva igra ipak im je donela i najbolju šansu pre odlaska na odmor - sa leve strane centrirao je Holebas i pronašao Salpingidisa, a on je sa druge stative iz prve šutirao, ali je Navas kolenom sačuvao svoju mrežu, te je kazna za takav promašaj u osmini finala stigla u nastavku.

Kapiteni iz Fulama

Zanimljivo da su kapiten Kostarike Brajan Ruiz i kapiten Grčke Jorgos Karagunis klupski saigrači iz Fulama.

Kostarikanci su bili bledi u prvom poluvremenu, čekali su neki potez kapitena Brajana Ruiza ili Džoela Kembela, napadača Arsenala na pozajmici Olimpijakosu, koji je naspram sebe imao četvoricu klupskih saigrača za protivnike, Manolasa i Holebasa u defanzivi, Manijatisa i Samarisa u veznom redu, pa su znali da ga neutrališu.

Ipak, sedam minuta po povratku sa predaha stigli su do vođstva. Akcije je trajala nešto duže, Kembel je odigrao do Bolanjosa koji je centrirao sa leve strane do Brajana Ruiza, a on je sa ivice kaznenog prostora poslao loptu, ne toliko jako koliko precizno, u donji desni ugao za veliku radost i 1:0.
Moglo je sve da bude rešeno samo tri minuta kasnije, Kostarika je zaigrala na krilima vođstva i bila oštećena za čist penal, jer je sudija Vilijams prevideo igranje rukom Torosidisa u svom kaznenom prostoru, gotovo identično kao što je učinio Nemanja Vidić protiv Nemačke pre četiri godine u Južnoj Africi.

Gekas uz rame Bareziju

Teofanis Gekas je sa 34 godine i 37 dana postao drugi najstariji fudbaler na Mundijalu koji je promašio sa bele tačke u penal-ruletu, a ispred njega samo je Italijan Franko Barezi, koji je neslavan rekord postavio sa 34 godine i 70 dana, protiv Brazila u finalu Svetskog prvenstva 1994.

To nije poremetilo planove Horhea Pinta, kao ni to što je Kostarika ostala sa igračem manje u 66. minutu. Duarte je bio previše neoprezan, oborio je Holebasa i zaradio drugi žuti karton, automatski i put u svlačionicu pre svih.
Iako je ostavio saigrače na cedilu, oni su se herojski držali pola sata, sve do samog finiša i taman kada se činilo da će izdržati i započeti slavlje, usledio je šok. Grcima se nije išlo kući, i pored jalovih napada uspeli su da dođu do izjednačenja - iz gužve u šesnaestercu šutirao je Geksa, golman Navas je odbio loptu, na njegovu žalost pravo do Papastatopulosa koji se našao na prvom mestu nakon što je izneo loptu sa svoje polovine da je zakuca u mrežu za 1:1 i produžetke.

U dodatnih 30 minuta "Heleni" su bili daleko bolji, imali su brojčanu prednost i više snage, ali ne i kocentracije, pošto su upropastili najbolju šansu u kontri "pet na tri" da pre penala reše pitanje pobednika.
Rulet je otvorio Borhes snažnim udarcem po sredini gola za 1:0, a Mitroglu je pogodio levi ugao za 1:1. Drugu seriju je fantastičnim udarcem pod prečku započeo Ruiz, a mirnim udarcem opet u levu stranu revanširao mu se Hristodulopulos.

Gonzalez je takođe bio precizan, kao i Holebas udarcem u desnu stranu za 3:3. Prednost Kostariki ponovo je doneo Kembel hladnokrvno izvedenim penalom, da bi Navas onda odbranio šut Gekasa i izrastao u heroja. Tu ulogu podelio je sa Mihaelom Umanjom, koji je u petoj seriji preuzeo odgovornost i zatresao mrežu sa kreča za 5:3, neopisivo slavlje i megdan sa Holandijom.

Kostarika - Grčka 1:1 (0:0) - penalima 5:3

Stadion: Arena Pernambuko - Resife. Sudija: Bendžamin Vilijams (Australija).

Strelci: Ruiz u 52. za Kostariku, a Papastatopulos u 90+1. minutu za Grčku.

Penali: Borhes, Ruiz, Gonzalez, Kembel i Umanja pogodili za Kostariku - Mitroglu, Hristodulopulos, Holebas pogodili za Grčku, a Gekas promašio.

Kostarika: Navas, Gamboa (od 77. Akosta), Duarte, Umanja, Dijaz, Gonzalez, Ruiz, Borhes, Teheda (od 66. Kubero), Bolanjos (od 83. Brenes), Kembel.

Grčka: Karnezis, Holebas, Papastatopulos, Manolas, Torosidis, Samaris (od 58. Mitroglu), Karagunis, Manijatis (od 78. Kacuranis), Hristodulopulos,